Křesťanská církev Cesta života

Jako Měsíc, který odráží slávu Slunce


Návštěva ze Slovenska - Rastislav Bravčok v Č. Budějovicích.

Před malou chvílí skončila zkouška chválícího týmu. Jako vždy jsme po sobě uklidili, všechny přístroje povypínali a posadili se k ostatním, kteří čekají na dnešní shromáždění.

„Kájo, myslíš, že bys nám mohl zapnout mikrofony? Dneska je tu víc lidí,“ prosí Vláďa mého manžela o pomoc. Ten přikyvuje a jde znovu všechno zapnout.

Mašinky blikají, všechno běží, ale mikrofony (které ještě před chvílí fungovaly) nejsou slyšet. Hledáme zádrhel. Nic nechybí. Nic není vypojeno. Není důvod, aby nefungovaly.
Kroutím hlavou nad tou záhadou.
„Pane, my fakt nevíme co s tím je, tohle už můžeš spravit jen Ty. Prosím,“ modlím se v duchu, aby aspoň kvůli kazateli a nahrávání to začalo fungovat. Jdu si stoupnout na své místo.
Robert to má sice těžké, musí zpívat „nasucho“, ale (Díky Pánu) jeho hlas je dost silný a dobře slyšitelný.Po čtvrté písni přichází Vláďa Kocman a představuje bratra, který tu má dnes mluvit. „Víte, Rasťa je ze sboru, který opravdu dělá to, o čem jiné sbory jen mluví.“Přichází Rastislav Bravčok - mladší pastor sboru KS Milost z Banské Bystrice.
Uvádí se svým osobním svědectvím, jak se setkal s Kristem. Užívám si slovenštinu, kterou je v dnešní době už tak málo slyšet.
Ale teď slyšet je...mikrofon totiž začal fungovat. :-) Haleluja.Rasťa nás povzbuzuje, že už samo naše znovuzrození nás činí použitelné pro šíření Boží dobré zprávy.
Buďme jako Měsíc, který sám nesvítí, ale ochotně odráží slávu (světlo) Slunce. Ale abychom mohli odrážet Boží slávu, musíme dostatečně trávit čas s Pánem. Chodit s ním tak, jako s ním na začátku chodil Adam. My totiž máme oproti němu výhodu, že v nás je Duch svatý. Pokud jsi pokřtěn v Duchu svatém, modli se v jazycích, to tě buduje.
Chtějme růst v Bohu. Je čas být dítětem, a je čas, kdy Bůh říká: „Poslouchej mě...Už nechej to autíčko a pojď, je čas začít dělat něco seriózního. Vždyť já mám pro vás plány.“

Poznávej osobu Božího Syna. Ať víš jak žil, co a jak dělal...Uč se.

Nyní Rasťa zabrousil do mnoha historických dat...ze kterých dokonce vyplývá, že Ježíš se narodil několik let před Kristem a zemřel, když mu bylo kolem 40 let.
Já tedy nevím a přít se o to nebudu (na to jsem málo učená)...ale víte co?
Díky Bohu, (ať už se Ježíš narodil kdy se narodil), že se narodil. Díky Bohu, že za mě zemřel. A díky Otci a Duchu svatému, že Ježíše vzkřísili z mrtvých, aby smrt mohla být navěky poražena.

Rasťa dál vypráví o činech Ježíše, který plně vstoupil do služby po křtu, půstu a pokušení – kdy je nejen plný Ducha, ale i moci.To vše si můžete poslechnout na záznamu tohoto kázání.Během shromka se na mě sousedka několikrát obrací o překlad. Slovenština už dnes opravdu není tak „srozumitelná“ jako před lety.

Musím se pousmát při myšlence, co se asi vybaví člověku (jenž nezná tento jazyk) při větě: "Veď tu bol so stoličkami." Zřejmě mu nedojde, že Ježíš, jakožto truhlář "tu byl s židlemi", ale spíš, že potřeboval dentistu. :-)))
A tak si píšu pár slovíček a výrazů, které by vám třeba pomohly orientovat se lépe při poslechu záznamu.

Minislovníček:
(slovíčka a výrazy nejsou abecedně, ale přibližně chronologicky tak, jak plynulo kázání.)

Také se předem omlouvám těm, kdo umí slovensky lépe a možná by použili pro překlad trefnější výrazy. :-)

Novinky

2024-06-28

2024-04-20
Festival UNITED CITY v Českých Budějovicích 20.4.2024
Více info o festivalu, kapelách, workshopech... zde >>


Do 29.2.24 využijte v předprodeji zvýhodněnou cenu za vstupenku.

2022-12-14

2022-10-18

2021-10-05

2010-12-19

Aktuální nahrávka "Tys naučil mé srdce bít" je zdarma k dispozici zde >>

2008-09-18
Zpěvník s aktuálními texty
zde 1. část
zde 2. část
zde 3. část
zde 4. část.Milost & Pravda

Zde je k dispozici ke stažení, nejnovější číslo měsíčníku
Milost & Pravda
duben 2019
PDF 5,0 MB

 

© 2007-2008 Cesta života, Design a systém © 2007-2008 Inspiration
Publikování nebo další šíření obsahu nebo jakýchkoliv jeho částí je bez písemného souhlasu vlastníků práv zakázáno.