Křesťanská církev Cesta života

Jaký byl listopadový Benefiční koncert pro Domeček?

Článek Dáši Novákové shrnuje akci, na které se podílelo i několik členů církve CŽJČ.

V páteční podvečer 4. listopadu 2011 bylo na Domečku v Trhových Svinech živo, znějí tu dětské hlasy, hudební nástroje.
Co se tu chystá?

Dnes se sjíždějí ze všech koutů mladí muzikanti – účastníci osmého hudebního tábora, aby se připravili na zítřejší Benefiční koncert pro Domeček.

A jak proběhl sobotní koncert v kulturním domě v Trhových Svinech?
Každý návštěvník se v předsálí nejprve ocitl v atmosféře letních táborů, kterou navozuje plátěný stan v rohu místnosti. Vždyť tu probíhá výstava „Léto s Domečkem 2011“. Hned naproti vchodu návštěvník spatří nachovou vzdouvající se plachtu dračí lodě, která brázdí vlny v záři zapadajícího slunce.
Dvoumetrový obraz odkazuje na téma obou běhů letošního Křesťanského tábora – Plavba Jitřního poutníka podle knihy C. S. Lewise. Fotky z tábora dokládají vášně při bitvě s vojskem Bílé čarodějnice. Podél zdí si můžeme prohlédnout meče a štíty, které děti samy dotvářely, také ručně vyráběné šípy, luky, vařečku, prak a jiné. Nad hlavou nám visí batikovaná a savovaná trička.
Kánoe s pádly a s vestami zase navozuje spolu s fotkami atmosféru Vodáckého tábora. Z fotografií dýchá uvolněná prosluněná nálada vodáků při splavování řeky. Na druhé straně místnosti obří kontrabas s veselými notami připomíná nezapomenutelné zážitky účastníků hudebního tábora. Mladé muzikanty uslyšíme ještě během večera. Hned vedle si můžeme prohlédnout fotky z divadelního tábora. Také keramický tábor zde vystavuje své fotografie z letního tvoření na Domečku. Nesmíme zapomenout na každoroční Putování s Domečkem, pohodový pobyt handicapovaných s asistenty, který se tentokrát uskutečnil v Mrákotíně u Telče.

Ve vitrínách si lze prohlédnout výrobky z domečkovské keramické dílny, které vytvářejí handicapovaní. Ani letos nelze dílně upřít kreativitu – k oblíbeným andělům a kočkám přibyly ovečky, myšky a ptačí zápichy. Jsou tu již tradičně okrasné obaly na květináče, talířky a misky.
Část výstavy je věnována nízkoprahovému zařízení - Klubu Archa a Klubu Domeček. Např. můžeme si zde prohlédnout fotky ze slavnostního otevření nových prostor Klubu Archa či fotografie z akcí Klubu Domeček – z divadelního vystoupení dětí v domově seniorů či z jarního hledání pokladu v přírodě.
Na stěně nás také upoutají fotky dobrovolníků v roztodivných převlecích – bez jejich obětavé práce by letní tábory Domečku nebyly možné.

A to už zvoní v sále a začíná benefiční koncert.Moderátorská dvojice v úvodu připomíná, že příští rok Domeček oslaví dvacet let práce v regionu. A to už na pódium nastupují muzikanti z hudebního tábora, jsou to děti a mládež v rozmezí od sedmi do pětadvaceti let. Pod vedením usměvavé dirigentky Jindry Černé nám „Orchestr Domeček“ zahraje několik skladeb na strunné, smyčcové, dechové nástroje apod.Velký potlesk sklidila „Malá noční hudba“ od W. A. Mozarta, ale i další skladby, např. osmý „Slovanský tanec“ od A. Dvořáka, „Na perském trhu“ (A. Ketelbey). Zazněla píseň „Hej, člověče Boží“, melodie z filmu Panna a netvor, dvě části z Truvérské mše od P. Ebena. Obdivujeme mladé muzikanty a přejeme jim stále takovou radost z hudby!

Moderátoři v krátkém vstupu hodnotí, co se za rok na Domečku změnilo: Nízkoprahový klub mladých Archa má větší prostory a zvětšila se i kapacita, nyní se otevírá v Českých Budějovicích na náměstí nový obchod s keramikou z Domečku, v Českém Krumlově přibylo další prodejní místo v Tescu, keramická dílna mohla zaměstnat více lidí ze zdravotních důvodů znevýhodněných na trhu práce.

Muzikanty na pódiu střídají děti z Klubu Domeček. Zahrají nám divadlo pod názvem „Pohádka o princezně Fanta Giro“ na motivy stejnojmenné pohádky.A už tu stojí impozantní král v plášti a s korunou na hlavě a po jeho boku jeho tři královské dcery. V úvodu děti zpívají Svěrákovu: „Skálo, skálo, proč je lásky málo?“ Starý král je nemocný a přicházejí k němu lékaři ze všech koutů světa. Z princezen se stali lékaři, ale nikdo králi nepomohl. Ovšem sousední král vyhlašuje válku a kdo bude bojovat za nemocného krále? Nabízí se odhodlaně nejstarší dcera, ale král ji varuje: „Nesmíš si cestou vzpomenout na nic ženského, jinak jedeš zpátky domů!“ Starší dvě dcery nepochodí, ale z nejmladší Fanta Giro je opravdový vojevůdce. Pozná nepřátelský mladý a pohledný král, že je to žena? Děj pohádky se točí kolem této úsměvné zápletky. Sedm dětí, které chodí na Domečku na dramatickou výchovu, se snaží, některé nechtěné situace vyvolávají na tvářích diváků úsměv. Láska zvítězila nad nenávistí, děti v závěru zpívají: „Voda, voděnka hladí oblázky, takové je pohlazení od lásky…“ Děkujeme mladým divadelníkům, ať jim nadšení vydrží!

Po přestávce vystupuje několik teenagerů ze skupiny „Teens for God“ s rockovou písničkou. Děkujeme za odvahu, je to prý jejich první veřejné vystoupení.Nyní se sál rozezní zvuky elektrických kytar a bubnů. Příští tři čtvrtě hodina patří rockové skupině „Trinity Worship Band“.Nakonec moderátoři poděkují sponzorům Domečku, firmám i drobným dárcům. Vždyť bez nich by činnost Domečku nebyla možná! Děkujeme též panu řediteli kulturního domu a městu Trhové Sviny za pronájem sálu. Děkujeme všem, kteří přišli, a tak Domeček v Trhových Svinech podpořili.

A reakce z knihy návštěv?
„Prožila jsem nádherný večer plný zábavy. Krásná výstava! Moc díky Gábina.“
 „Bylo to skvělý, nádherný orchestr, super vtipný divadlo a fajn koncert. Výstava fotek se moc povedla! Všem velký dík. Monika“
Také děkujeme za ohlasy a těšíme se na viděnou v únoru na plese Domečku.

Mgr. Dagmar Nováková (ped. prac. Domečku)
Domeček – středisko pro volný čas a integraci DM CČSH
Branka 588, Trhové Sviny, tel.: 386 322 545
www.domecek.org, e-mail: domecek.ts@ quick.cz

Více na soukromém blogu >>

Novinky

2024-06-28

2024-04-20
Festival UNITED CITY v Českých Budějovicích 20.4.2024
Více info o festivalu, kapelách, workshopech... zde >>


Do 29.2.24 využijte v předprodeji zvýhodněnou cenu za vstupenku.

2022-12-14

2022-10-18

2021-10-05

2010-12-19

Aktuální nahrávka "Tys naučil mé srdce bít" je zdarma k dispozici zde >>

2008-09-18
Zpěvník s aktuálními texty
zde 1. část
zde 2. část
zde 3. část
zde 4. část.Milost & Pravda

Zde je k dispozici ke stažení, nejnovější číslo měsíčníku
Milost & Pravda
duben 2019
PDF 5,0 MB

 

© 2007-2008 Cesta života, Design a systém © 2007-2008 Inspiration
Publikování nebo další šíření obsahu nebo jakýchkoliv jeho částí je bez písemného souhlasu vlastníků práv zakázáno.