Křesťanská církev Cesta života

Druhý seminář pro služebníky u dětí

Marek a Katka Šafrovi i se svými pomocníky k nám z Brna přijeli již podruhé.
Seminář byl určen pro každého, kdo s dětmi pracuje nebo se na službu dětem teprve připravuje.
Jednoduché učení, srozumitelné příklady a rady manželů Šafrových pomáhají získat jiný náhled na službu dětem.Katka a Marek Šafrovi vedou dětskou službu ve Slově života Brno. Cíl jejich služby: Chceme dětem ukázat, co to znamená být učedníkem Ježíše Krista, dát jim základy víry podle Písma a příležitost prožít realitu Boží přítomnosti a moci. Hlavním nástrojem je dětská církev, program, který probíhá v neděli souběžně se shromážděním pro dospělé. Je to dynamický program biblického vyučování, který je určen pro děti z křesťanského i nekřesťanského prostředí.První ohlas na seminář je od (účastníka) Tomáše Maršálka z Č. Krumlova.
Co tě osobně na semináři zaujalo?
Co mě zaujalo? Kreativita a tvořivost. Stálá akčnost celé služby. Je to vedeno způsobem, který bude vyhovovat a osloví i děti z ulice.

Co se zřejmě nejvíce uplatní v našich dětských církvích?
Řekl bych, že celkové převedení celé formy jejich služeb do našich poměrů je reálné a uplatnit by se dalo určitě všechno.

Přináší ti něco tyto semináře? Zúčastníš se dalších seminářů s Šafrovými?
Určitě otevírá prostor pro osobní kreativitu a přístup k dětem. Pokud ještě budu sloužit u dětí tak se zúčastním a vlastně i kdybych nesloužil tak taky.

Kolik lidí se zúčastnilo tohoto (II.) semináře?
Odhaduju že nás tam bylo 11 - 12

Pomohl ti seminář aplikovat už tuto neděli některé poznatky na dětském shromáždění?
Zrovna se budu připravovat na první službu u dětí po tomto semináři a určitě budu aplikovat některé poznatky.

Jaký dojem máš z tohoto nedělního dětského shromáždění pod vedením manželů Šafrových?
Jaký dojem mám? Bylo to velice hezké a sympatické :o) Dětem se to líbilo a bylo to pro ně přitažlivé. Je to sice časově náročnější na přípravu, ale dojem byl celkově velice pozitivní.


------

Další reakce na seminář je od Karla Čapka z Českých Budějovic:
Na semináři nás bylo asi deset. Na další seminář půjdu moc rád. Nejvíc mě oslovila kreativita. Je celá škála možností do čeho se dá jít nebo čím začít. Nadšení Šafrových je nakažlivé!
Na nedělce jsem byl vlastně jako jedno z dětí a program byl super.------

Na semináři byla i Iva Zettlová z Trhových Svinů:
Zúčastnila jsem se i prvního semináře, takže jsem byla plná očekávání, co se bude dít tentokrát. Katka a Marek nezklamali. Zatímco první seminář byl zaměřen více teoreticky, tentokrát jsme se vžili do role dětí a s nadšením jsme prožívali vše, co pro nás Katka s Markem přichystali. Ze začátku ovšem ještě potrápili naše mozkové závity - měli jsme přemýšlet: Co očekáváme od společného shromáždění? Co očekávají děti? Setkávají se v dětské církvi s Bohem? Opravdu chválí Boha, nebo jen zpívají písničky o Bohu? Slyší živé slovo, které mluví do jejich životů a které jsou schopny vnímat? Nemluvíme na ně "cizí řečí"? Je to nuda nebo zábava?

Katka nám kladla na srdce: "Nedovolte, aby nuda v církvi děti odvedla od Boha. Možná tam budou zpočátku chodit jen kvůli kamarádům, ale s věkem se to může změnit." Zaujala mě i další myšlenka či rada: "Nebuďte učitelé, ale pastoři! Děti nejdeme vyučovat, ale chceme, aby poznaly Boha, aby ho zažily." Zamýšleli jsme se i nad tím, co děti mají rády, co je baví. Zjistili jsme, že je velký rozdíl v tom, co bavilo nás a co zaujme dnešní děti. Liší se také délka pozornosti, kterou je dítě schopné udržet. Jiné věci zaujmou předškoláka, jiné školní dítě. Starší děti potřebují hlavě vztahy a cítit za něco zodpovědnost. Naplníme jim tyto potřeby v církvi nebo mají hledat jinde? Co si budou nejvíc pamatovat - budou to příběhy z "nedělní školy"? Ne. To co v dítěti zůstane jsou právě vztahy a dojmy - jestli se cítilo přijímané, jestli zažilo Boží dotyk, jestli to byla zábava nebo nuda.
Katka a Marek nám prozradili pravidla, kterých se drží při přípravě programu pro děti. Je to názornost, délka a střídání činností, způsob mluvy a gesta, motivace, kreativita a atraktivnost. Nechci je teď rozebírat, ale ráda se s případnými zájemci budu sdílet.

Větší část semináře byla velmi uvolněná, radostná - skákali jsme po papírech, házeli po sobě polštářkem, různě poskakovali při zpívání, praskali nafouknuté balónky... to všechno mělo vést k tomu, abychom chválili Boha a modlili se k němu jiným způsobem, než na který jsme zvyklí. Osobně mě velmi zaujal tento kreativní způsob chvály a modliteb. Ačkoliv nejsem služebník u dětí v církvi, hned jsem aplikovala svoje zkušenosti ze semináře na naší domácí skupině, kde se obvykle sejde pět dětí. Moc bych si přála, aby děti v naší církvi mohly prožít to, co je nejdůležitější - vnímat to, že jsou přijímané bez podmínek, a setkat se s živým Bohem. Myslím si, že to není záležitostí jen několika služebníků, ale nás všech, kteří Ho nosíme v sobě.

Doporučuji každému další semináře s Katkou a Markem, přestože nesloužíte u dětí. Možná to změní váš pohled...


------


Další ohlas na seminář je od Martiny Petráškové, zasloužilé matky tří dětí:
Seminář byl skvělý. V první části bylo opakování teorie z minulého semináře, v druhé části bylo praktické předvedení chvály a modlitby.
Užili jsme si hodně srandy, ale zároveň jsme se něco naučili. Určitě se zúčastním i dalšího semináře. Z Č. Krumlova jsme na semináří byli čtyři. V neděli sloužil Marek u předškolních dětí. Děti si to užily.
Pokud mohu mluvit za služebníky u předškolních dětí, nejvíce jsme potřebovali pomoci s chválou.


------

A další od Eliss Plchové:
Líbí se mi na Katce a Markovi to jejich nadšení :-) a odvázanost.
Zaujal mě krapet jiný pohled na danou věc.

Mně osobně nejvíc oslovil způsob chval a uctívání. V sobotu na
semináři jsme se učili nové chvály + výbornou choreografii a v neděli
jsme s dětmi chválili a tancovali pro Pána.

Jestli se zúčastním příště:? Jasně že;-)

Tuto neděli to měli v režii Katka s Markem, takže my jsme celé dění sledovali
a sem tam jsme něco udělali, nasměrovali...nebo tak něco:-)
Moc dobrý dojem:-) Hráli jsme hodně her a i vyučování bylo hodně kreativní.
No prostě príma:-)------

Jak seminář viděl Luďa Kukučka z Č. Krumlova?
Seminář pojednával o tom, jak co nejlépe naplnit vyhrazený prostor pro děti v nedělní škole, aby si z ní děti odnesly co nejvíce a těšily se na další setkání.

Zpřístupnit a zjednodušit probíraná témata. Vložit je do formy ukázek + mluveného slova. Co je hlavní – aby tam s námi byl Bůh, láska mezi dětmi a laskavý přístup k dětem. Vložit do hodin víc akce.

Myslím si, že seminář přináší více akcí – vyhání monotónnost. Je přínosem pro vedoucí a bude i pro děti.

Pokud budou semináře pokračovat, měli by se účastnit i rodiče, aby viděli, co se s dětmi děje. Že nejde jenom o nedělní školu, ale o nedělní shromáždění dětí.

Můj dojem z nedělního shromáždění dětí? Elán, nadšení dětí, odhodlání, ztišení - nádhera.

Novinky

2024-06-28

2024-04-20
Festival UNITED CITY v Českých Budějovicích 20.4.2024
Více info o festivalu, kapelách, workshopech... zde >>


Do 29.2.24 využijte v předprodeji zvýhodněnou cenu za vstupenku.

2022-12-14

2022-10-18

2021-10-05

2010-12-19

Aktuální nahrávka "Tys naučil mé srdce bít" je zdarma k dispozici zde >>

2008-09-18
Zpěvník s aktuálními texty
zde 1. část
zde 2. část
zde 3. část
zde 4. část.Milost & Pravda

Zde je k dispozici ke stažení, nejnovější číslo měsíčníku
Milost & Pravda
duben 2019
PDF 5,0 MB

 

© 2007-2008 Cesta života, Design a systém © 2007-2008 Inspiration
Publikování nebo další šíření obsahu nebo jakýchkoliv jeho částí je bez písemného souhlasu vlastníků práv zakázáno.